Google'a Reklam Vermek Zorunda Mıyım ?

Dijital Pazarlamayı Uzmanından Öğren!

Eğitim Paketleri

E-adam ile E-ticaret çok kolay!

Sizi Arayalım

Google'a Reklam Vermek Zorunda Mıyım ?

E-adam

E-adam 4 Ocak 2020

Google'a Reklam Vermek Zorunda Mıyım ?

Sektöre yeni giren bir firmasınız ve şu soruyu soruyorsunuz: Google'a reklam vermek zorundayım? Bir e-ticaret sitesinin bel kemiği olan reklam mecralarından Google Adwords'ü birlikte inceleyelim.

Google'da var olmak sizin e-ticaret sitenizin var olduğunu tüm dünyaya göstermek demektir. Bunun için potansiyel müşterilerinize Google üzerinden reklam vererek ulaşabileceksiniz.

Reklam vermeyi şu şekilde açıklayabiliriz: E-ticaret siteniz var dijital dünyada varsınız ama müşterilerinize ulaşamıyorsunuz. Bu şuna benzer; sıfır araba aldınız her şeyi mükemmel fakat yakıtı yok, yakıt olmadığı zaman bir yere varamıyorsunuz. E-ticaret sitesi ile reklam arasındaki ilişkide bu şekildedir. E-ticaret sitenizi kurdunuz, grafikleriniz güzel, her şey tamam, satış yapabilirsiniz, ciro çekmeniz gerekiyor ama yakıt olmadan yani reklam olmadan bunu yapamıyorsunuz…

Tüm mecralarda verilen reklamlar birbirini besler, Facebook Instagram'ı, Google Facebook'u, Facebook Google'u besler gibi düşünebilirsiniz, biri olmadan bir diğerinde verdiğiniz reklamlar istediğiniz sonucu elde edememenize sebep olabilir. Reklam verilen tüm mecraları bir yapboz parçası gibi düşünmeli ve reklamlarınızı bu yapboza göre şekillendirmelisiniz. Facebook başlı başına büyük bir mecra olsa da tek bir mecradan reklam vermekle Facebook ve Google reklamlarını birleştirmenin farkını kısa sürede anlayacaksınız.

Google rekabeti bol olsa da dönüşümü doğru hedeflemeler ve doğru reklamlarla beraber aynı şekilde bol olan mecralardan biri. Rekabetin bol olması da gözünüzü korkutmasın, doğru hamlelerle o rekabeti lehinize çevirmeniz uzun sürmez. **E-ticaret **sitenizi de reklamlarınız gibi doğru ayarlamalarla kurmanız gerek. Ama bizim önerimiz; tüm reklam mecralarında uyumlu bir şekilde ilerlemeniz.

Reklam aynı arabanın yakıtı gibi e-ticaret sitesinde de aynı işlemi görüyor. E-ticaret sitenizi kurdunuz nasıl reklam vereceğinizi bilmiyorsanız, bunu en iyi şekilde nasıl sağlarız sonraki yazılarımızda bahsedeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin! :)